Skip to main content

Rzeczy do zrobienia przed przeprowadzką do Bremy


Spokój i dobra jakość życia to niektóre z przymiotników mieszkania w Bremie. Ze względu na swoje położenie Brema ma doskonałe połączenie z resztą Niemiec, a także z innymi europejskimi  miastami. Podobnie jak w całych Niemczech edukacja jest na bardzo wysokim poziomie.

Przeprowadzka do Bremy z całą rodziną

Życie rodzinne jest ważną częścią życia w Bremie, co znajduje odzwierciedlenie w jego udogodnieniach, miasto posiada około 200 publicznych placów zabaw i wiele przyjaznych dla rodzin zajęć kulturalnych i sportowych. W większości dzielnic znajdują się również kluby sportowe. Warto wcześniej zapoznać się z ofertami, by bezproblemowo przenieść dziecko do szkoły przy przeprowadzce.

Podczas planowania relokacji warto opracować listę rzeczy, jakie należy zrobić przed oraz podczas przeprowadzki, kogo należy poinformować przy przeprowadzce oraz przygotować listę adresów, które należy zmienić przy przeprowadzce.

Poznaj Bremę

Brema to miasto w północnych Niemczech z 1200-letnią i portem handlowym. Jest dziś tętniącym życiem miastem, z dobrze rozwiniętą gospodarką, dużą populacją studentów i naciskiem na życie rodzinne.

Mimo, że jest to miasto dynamiczne, Brema zachowuje również  swój ponadczasowy urok. Wieczorami i w weekendy mieszkańcy gromadzą się w pięknym centrum miasta, wędrując po brukowanych alejkach, przeglądając sklepy z ręcznie robionymi wyrobami i delektując się kawą lub lokalnie warzonym piwem w jednej z wielu kawiarni i barów przy uliczkach.

Jak wygląda życie kulturalne w Bremie?

Kulturmeile w centrum Bremy łączy perełki kultury, takie jak biblioteka centralna, Teatr Bremeński i Galeria Sztuki Kunsthalle. W tej ostatniej znajduje się stała kolekcja obrazów, rzeźb i rycin z okresu sześciuset lat. Muzeum Sztuki Współczesnej Weserburg prezentuje krajowych i międzynarodowych artystów na wystawach stałych i gościnnych.

Większość mieszkańców Bremy to miłośnicy piłki nożnej i wierni kibice SV Werder Bremen, ze Stadionem Weser posiadającym 42 500 miejsc.

Co roku najlepsi kolarze przyjeżdżają do Bremy, aby wziąć udział w największym na świecie sześciodniowym wyścigu, organizowanym w AWD Dome przyciągającym tysiące widzów. Położenie Bremy nad wodą oznacza, że żeglarstwo i kajakarstwo są popularnymi formami spędzania wolnego czasu, podobnie jak jogging i jazda na rowerze.

Komunikacja w mieście

Międzynarodowe lotnisko w Bremie znajduje się około 3 km na południe od centrum miasta i obsługuje niemieckie miasta, a także Wielką Brytanię, Skandynawię, Grecję, Hiszpanię i Francję.

Położenie Bremy sprawia, że jest ona głównym węzłem komunikacyjnym dla towarów transportowanych w całych Niemczech, z których wiele jest przywożonych z całego świata przez jej siostrzane miasto, Bremerhaven.

Niemcy mają wydajny system transportowy, a Brema jest dobrze połączona z innymi miastami i krajami graniczącymi dzięki autostradom i rozbudowanej sieci kolejowej. Główny dworzec kolejowy obsługuje pociągi regionalne i regularne połączenia z Berlinem, Hanowerem, Monachium i Hamburgiem, a także z miastami położonymi poza Niemcami, takimi jak Wiedeń i Amsterdam.

W Bremie funkcjonuje niezawodny system tramwajów i autobusów, a miasto jest znane jako jedno z najbardziej przyjaznych dla rowerzystów miast w Niemczech. Rowery można wypożyczyć w kilku sklepach w centrum miasta oraz na dworcu kolejowym.

Na jakim poziomie jest praca i edukacja w Bremie?

Edukacja jest uważana za podstawę niemieckiego życia, a Brema posiada szeroki wybór prywatnych i państwowych szkół, jak również kilka instytucji szkolnictwa wyższego. Uniwersytet w Bremie, na który uczęszcza około 22 tysięcy studentów, cieszy się doskonałą reputacją dzięki kursom z zakresu mediów cyfrowych, inżynierii i nauk ścisłych. Inne instytucje to Uniwersytet Jacobsa i Bremen University of Applied Sciences.