Skip to main content

Zaanstad i piękne holenderskie okolice


Obszar Zaanstad i Purmerend charakteryzuje się wiejskimi terenami, zabytkowymi wioskami i dużą ilością pracy. Znajdują się tutaj znani producenci takich towarów jak kakao, olej jadalny i ser.

Dziedzictwo Zaanstad

Obszar Zaanstad i Purmerend, położony bezpośrednio na północ od Amsterdamu, charakteryzuje się pięknymi terenami, historycznymi wioskami i dużą ilością przemysłu. Znajdują się tam dwa obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO: krajobraz Beemster i Linia Obrony Amsterdamu. Dzięki kluczowemu położeniu w pobliżu dawnej Zuiderzee i innych ważnych dróg wodnych, region Zaan i miasta portowe IJsselmeer odgrywały ważną rolę w gospodarce Złotego Wieku Holandii. Region Zaan został nawet opisany jako jeden z najstarszych obszarów przemysłowych na świecie. Miasto słynie ze znanych producentów półproduktów, takich jak kakao, olej jadalny i cukier, podobnie jak liczni producenci sera. A dziedzictwo kulturowe i przemysłowe przetrwało do dziś, region ten jest nadal ważnym ośrodkiem holenderskiego przemysłu spożywczego.

Spokojne miasto blisko Amsterdamu

Z Zaandam bezpośredni pociąg dojeżdża do Amsterdam Sloterdijk w nieco ponad 5 minut, a do Amsterdam Central Station w nieco ponad 10. Dojazd pociągiem na lotnisko Schiphol w Amsterdamie zajmuje mniej niż 20 minut, a samochodem mniej niż 30 minut. Dla kierowców, tunel Coentunnel łączy zachodnią część regionu z centrum Amsterdamu. Z Purmerend, Volendam i Edam do Amsterdamu można łatwo dojechać autobusami i metrem. Jazda samochodem zajmuje od pół godziny do 40 minut do głównego dworca kolejowego w Amsterdamie.

Znani ludzie w mieście

Wiele z największych holenderskich nazwisk w przemyśle spożywczym pochodzi z regionu Zaan, w tym Verkade, Duyvis, Lassie i gigant supermarketów Albert Heijn. Jest tam również specjalista od oleju jadalnego Bunge Loders Croklaan i międzynarodowy koncern rolniczy Tate & Lyle, a także inni producenci półproduktów, tacy jak Cargill i ECOM Dutch Cocoa. Na zachodzie nad IJmuiden górują wielkie huty stali Tata Steel Europe. W pobliżu portu IJmuiden i Velsen działają takie firmy jak Airborne Oil & Gas oraz konstruktor turbin wiatrowych MHI Vestas Offshore Wind. W Purmerend i jego okolicach osiedliło się wiele małych i średnich przedsiębiorstw. Ważnymi branżami są tam budownictwo, IT i opieka zdrowotna.

Biznes w Zaanstad

Obszar ten jest ważnym węzłem logistycznym dla firm z branży spożywczej, a wokół portów Amsterdam i IJmuiden skupiają się różne firmy z branży morskiej, offshore, logistycznej i żeglugowej. Coraz więcej firm z branży IT, technologii i opieki zdrowotnej również wybiera ten region.

Region ten jest ważnym ośrodkiem dla firm z branży spożywczej. Z logistycznego punktu widzenia Port Amsterdam oferuje znaczące korzyści. Port Amsterdam jest węzłem logistycznym i centrum przemysłu, a port IJmuiden/Velsen jest ponadto siedzibą przemysłu ciężkiego i operacji offshore. Jednocześnie region jest położony bezpośrednio na północ od centrum Amsterdamu, a różnorodne usługi biznesowe i dzielnica finansowa miasta znajdują się w odległości zaledwie kilku kroków. We wschodniej części regionu, w Purmerend i okolicach, można znaleźć liczne przedsiębiorstwa działające w branży budowlanej, technologicznej, zrównoważonej energii, turystyki i rolnictwa. Park biznesowy Baanstee-Noord na obrzeżach Purmerend oferuje fantastyczne możliwości dla nowych i rozwijających się firm, w tym działki z możliwością dostosowania do potrzeb i fantastyczne wskaźniki zrównoważonego rozwoju.

Przeprowadzka do Zaanstad

Okolice Zaanstad i Purmerend oferują nieskończone możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu, np. jazdy na rowerze, wędkowania, gry w golfa i uprawiania sportów wodnych. W okolicy znajduje się również imponujący wybór muzeów i atrakcji przyjaznych rodzinie, a każdego lata w regionie odbywa się coraz więcej festiwali kulturalnych i muzycznych. Do międzynarodowych szkół w Amsterdamie i Haarlemie można łatwo dojechać samochodem. Szeroka mieszanka mieszkań, od nowoczesnych apartamentów do 1930 roku w zabudowie szeregowej i nowych projektów budowlanych oznacza, że istnieje wiele opcji mieszkaniowych dla studentów i młodych profesjonalistów, rodzin i tych, którzy szukają więcej przestrzeni poza dużymi miastami. Purmerend od dawna jest wyborem mieszkaniowym dla rodzin, ale centralne miasta wokół Zaanstreek i Waterland są również coraz bardziej popularne, oferując urok Starej Holandii z przyjemnym i bezpiecznym środowiskiem pracy domowej.