Skip to main content

Przeprowadzka do stolicy Niemiec


Berlin jest miastem o wyjątkowych walorach, przynajmniej jak na niemieckie standardy. Stolica, największy niemiecki ośrodek miejski i metropolia o międzynarodowym charakterze. Dlatego też szczególnie nieprzyjemne są prowincjonalne wybryki, którym regularnie oddaje się administracja i senat Berlina. Ale można też powiedzieć: Berlin jest po prostu zbyt skomplikowany dla przeciętnego niemieckiego umysłu. Jako mieszkańcy stolicy, berlińczycy są przyzwyczajeni do wszelkiego rodzaju przechwałek i komentują je swoim słynnym „berlińskim ryjem”, który sam w sobie jest wprawdzie również nieco pretensjonalny. Ale to dzięki niemu powstały tak wspaniałe określenia jak „Fiesematenten” (od zaproszenia żołnierzy napoleońskich do berlińczyków do odwiedzenia ich namiotu), „tschitscheringrün” (po wizycie rosyjskiego ministra spraw zagranicznych w latach 20.), „Gröfaz” (największy generał wszech czasów) czy „ciężarna ostryga” dla dawnej ultranowoczesnej Sali Kongresowej. Berliński styl życia jest pragmatyczny z zadziwiającą otwartością na bzdury.

Życie w Berlinie po przeprowadzce

Żadne miasto w Niemczech nie realizuje tak kompleksowo jak Berlin słynnego powiedzenia o tolerancji króla pruskiego Fryderyka Wielkiego. Tutaj punk stoi obok biznesmena na peronie metra, samotny alternatywista relaksuje się obok tureckiej rodziny w parku, a kierowcy komunikują się z ulicznymi artystami. Życie według własnych pomysłów i wiele możliwości znalezienia ludzi o podobnych poglądach to prawdopodobnie największe atuty Berlina. Ponieważ wszystkie mniejszości są licznie reprezentowane, współpracują one również ze sobą. W związku z tym oferta kulturalna jest również ogromna, co z pewnością jest powodem, dla którego tak wiele znanych osobistości mieszka w Berlinie! Berlin posiada wszystkie największe państwowe instytucje kulturalne. Jest ich dwa razy więcej, niż w Paryżu. Także Ci, którzy planują wieczorne wyjście do klubu w Berlinie, mają w czym wybierać.

Gdzie zamieszkać po przeprowadzce?

Każda dzielnica Berlina ma swoją własną specyfikę. Prenzlauer Berg, Friedrichshain i Kreuzberg znajdują się w samym środku tej sceny. Charlottenburg i Wilmersdorf są bardziej ekskluzywne. Z kolei w dzielnicy „Mitte” ludzie nie mieszkają, lecz przyjeżdżają w odwiedziny. Ci, którzy nie chcą mieć nic wspólnego z berlińskim zgiełkiem, mieszkają na peryferiach o wiejskim lub małomiasteczkowym charakterze. Podkreślają to nawet mieszkańcy Plattenbau w Marzahn i Hellersdorf. Köpenick i Spandau są prawie autonomicznymi obszarami, ich mieszkańcy nadal „jadą do Berlina”. Prawdziwe życie w Berlinie nie toczy się bowiem na poziomie abstrakcyjnej koncepcji metropolii, ale w dzielnicach. Anonimowość życia w Berlinie jest przysłowiowa i przełamują ją jedynie alternatywne podwórka. Warto więc dobrze przemyśleć, dokąd się przeprowadzić w Berlinie!

Czy powinienem przeprowadzić się do Berlina?

Berlin jest wyjątkowo dobrze obsługiwany przez transport publiczny. Możesz nie tylko dostać się do każdego zakątka miasta, ale także wygodnie dotrzeć do okolicznych terenów wiejskich. Pragnienie zieleni można zaspokoić również w granicach miasta. Rozległe parki i lasy, brzegi Haweli, Sprewy i Dahme czy jeziora Müggel i Wannsee to tylko wierzchołek krajobrazu rekreacyjnego, który rozciąga się również na najgęściej zaludnione dzielnice mieszkaniowe. Ruch indywidualny jest jednak bardzo wyraźny. Główne arterie komunikacyjne i obwodnica autostradowa są bardzo uczęszczane nie tylko w godzinach szczytu. Ponadto, w żadnym innym niemieckim mieście nie ma tylu wypożyczalni samochodów, co w Berlinie. Tutaj też najwięcej osób się przeprowadza.

Przepowadzka do Berlina

Jeśli chcesz realizować własny styl życia i chłonąć wiele bodźców, Berlin jest właściwym miejscem dla Ciebie. Jeśli nie masz silnego poczucia wyboru, możesz łatwo dać się złapać na trendy, które niekoniecznie pasują do Twojej osobowości. Idylla wiejskiej społeczności nie jest dostępna w Berlinie, nawet na jego obrzeżach. W tym wypadku własność jest raczej rozgraniczana, nie tworzą się wspólnoty. Dlatego też wielu Berlińczyków woli przeprowadzać się do „Speckgürtel”, niż do uznanych dzielnic willowych. Korzystanie z oferty Berlina w sposób selektywny wydaje się im bardziej atrakcyjne, niż stała dostępność.