Skip to main content

Poznaj Roosendaal, jedno z ciekawych miasteczek Holandii


Roosendaal to miasto w prowincji Brabancja Północna. Jest to również, od 1997 roku, gmina, która obejmuje obszar Wouw, Roosendaal i Nispen, nowej gminy, zwanej po prostu Roosendaal. Miasto Roosendaal liczy około 67 000 mieszkańców.

Historia miasta

Chociaż nie słyszano o nim przed XIII wiekiem, Roosendaal ma ciekawą przeszłość. Po raz pierwszy Roosendaal został wymieniony w dokumencie w 1268 roku. Jednak w następnych stuleciach Roosendaal przekształcił się w dobrze prosperujące i prężne miasto, które dobrze sobie radziło zarówno w handlu, jak i w szczególności w branży torfowej. Torf, znany również jako darń, był ścinany wiosną i układany w stosy, aby wysychać przez całe lato. Po wyschnięciu i skurczeniu się torfu do około połowy jego rozmiarów, ze względu na ilość wody, którą posiadała darń, był on gotowy do użycia jako paliwo do ogrzewania i gotowania w domu.

Handel w miasteczku Roosendaal

Ponieważ Roosendaal posiadał port, mogli oni handlować torfem i innymi towarami w górę i w dół wybrzeża Holandii, a także udawać się do innych krajów, takich jak Belgia i Francja. W odległych czasach życie w mieście było stosunkowo spokojne i zamożne. Wszystko to zakończyło się w 1568 roku, kiedy to rozpoczęła się wojna 80-letnia. Chociaż nie zawsze było to bezpośrednio związane z samym konfliktem, przez cały ten czas miasto było narażone na liczne kradzieże, grabieże i niszczenie mienia przez żołnierzy zaangażowanych w działania wojenne. Oznaczało to, że duża część handlu i rolnictwa została w tym czasie praktycznie porzucona.

Jednak po zakończeniu wojny i przywróceniu normalnego stanu rzeczy, teren ten ponownie stał się dość dobrze zagospodarowany. W pierwszej połowie XIX wieku miasto zostało zajęte przez wojska Napoleona. Miasteczko skorzystało z tego faktu, ponieważ udało się skutecznie dogadać z Francuzami, że miasto powinno być, ze względu na swoją wielkość i bogactwo, przekształcone w miasto. Przyczyniło się do tego, że Roosendaal miało jeszcze lepsze powiązania handlowe i w konsekwencji wzrost dobrobytu.

Komunikacja

W połowie XIX wieku, wraz z wprowadzeniem nowej ustawy tworzącej gminy, rozpoczęła się dla miasta era nowoczesności. Mimo, że zajęło to trochę czasu, aby zmienić ten stan rzeczy, w 1854 roku belgijskie przedsiębiorstwo kolejowe wybudowało tor z Antwerpii do Roosendaal, a także pociągi jadące do Rotterdamu i Vlissingen. Obszar ten stał się ruchliwym węzłem komunikacyjnym zarówno dla kolei, jak i dla handlu. W mieście powstały również nowe fabryki napędzane parą wodną, które znacznie zwiększyły możliwości produkcyjne i wzbogaciły okolicę. Na początku XX wieku wybudowano nowy dworzec, który służył do obsługi dodatkowego handlu i usług pasażerskich. Przez resztę XX wieku Roosendaal rozwijał się dzięki obecności w mieście dużych firm, takich jak Phillips, Vero czy Wenneker.

Transport do miasta

Z większości miast i miasteczek Holandii istnieje doskonała komunikacja kolejowa. Z Roosendaal codziennie kursuje 12 pociągów do Rotterdamu, Antwerpii i Hagi. Co pół godziny kursują również pociągi do Almere, Lelystad, Hagi, Dorsecht, Vlissingen, Amsterdamu, Zwolle Schiphol, Arnhem, Deventer, Nijmegen, Bredy i Hertogenbosch oraz co godzinę do Antwerpii i Mechelen, a w weekendy również na lotnisko w Brukseli.

Jeśli lecisz na lotnisko Schiphol w Amsterdamie, co pół godziny prosto z dworca kolejowego na lotnisku kursuje pociąg. W Roosendaal i okolicach kursują doskonałe połączenia autobusowe. Jeśli planujesz skorzystać z autobusów, powinieneś otrzymać ov-chipcaart z dworca. Jest to mała plastikowa karta, na którą można doładować pieniądze, a ona automatycznie odlicza odpowiednią kwotę przy każdej podróży.

Muzea w Roosendaal

Muzeum Tongerlohuys mieści się w nawróconym, dawnym kościele zwanym St Jan’s. Kolekcja muzeum opiera się głównie na artefaktach pochodzących z okolicy i zawiera przedmioty odzwierciedlające lokalne rolnictwo i życie mieszkańców miasta. Znajdują się tam również historyczne przedmioty dotyczące przemysłu w okolicy. W Muzeum odbywają się również wystawy czasowe poświęcone sztuce współczesnej.

Zakupy i jedzenie

Rosada Outlet Shopping Center to świetne miejsce, aby zaoszczędzić pieniądze i kupić wiele wysokiej klasy marek. Promocje sięgają nawet 70% zniżki od ceny sprzedaży. Mają wiele popularnych marek, takich jak Levi’s, Nike, itp. Chociaż nie zawsze znajdziesz tam najnowsze wzory, powinieneś znaleźć dobre rzeczy w bardzo niskich cenach. W Passage Shopping Center znajduje się wiele interesujących sklepów, w tym małe butiki i sklepy specjalistyczne. Budynek bardzo ciekawie wyposażony w zdobioną architekturę i witraże. W środku galerii znajduje się znakomita kawiarnia.

Het hooihuis to dobra, przyjazna restauracja, która serwuje smaczne dania kuchni holenderskiej. Wystrój i meble są dobrze dobrane i wygodne, a jedzenie, choć nie za drogie, jest zawsze dobrej jakości. Irodion to grecka restauracja przy Raadhuisstraat. Posiada dobrą, pomocną obsługę i smakowite jedzenie, dzięki czemu restauracja jest często przepełniona.

Miasto Roosendaal

Roosendaal jest miłym miastem z wieloma atrakcjami, jeśli planujecie przeprowadzkę do miasta polecamy także drugi artykuł o Roosendaal. Jeśli zaś wybieracie się na jednodniową wycieczkę z Belgii to miasto jest idealne. Podróż pociągiem trwa tylko pół godziny i jest tu wiele ciekawych miejsc, a także dobre sklepy i restauracje.