Skip to main content

Frankfurt jest powszechnie uważany za jedną z biznesowych stolic Europy z bardzo niską stopą bezrobocia, więc jeśli Twoja firma jest związana z finansami, znajdziesz tu wiele możliwości. Big pharma jest również obecna we Frankfurcie, więc jeśli twoje doświadczenie jest naukowe, znajdziesz tam pracę. To wszystko przy założeniu, że udało Ci się załatwić pozwolenie na pobyt przed przyjazdem, pamiętaj jednak o ograniczeniach imigracyjnych.

Frankfurt

Jedną z zalet jest to, że język angielski jest podstawowym językiem używanym w kontaktach biznesowych na całym świecie, w tym we Frankfurcie. Płynna znajomość tego języka da Ci przewagę nad innymi kandydatami na to samo stanowisko, choć nadal zaleca się naukę niemieckiego, ponieważ będzie to język ojczysty wielu kluczowych decydentów.

Nie tylko bankowość i handel zapewniają możliwości zatrudnienia we Frankfurcie, przy tak dużej liczbie zapracowanych ludzi w mieście, wielu międzynarodowych pracowników szuka pracy jako nianie i au pair. Należy jednak uważać, ponieważ praca na stanowisku „live-in” wiąże się z nietrwałymi adresami i może nie zostać pozytywnie rozpatrzona pod kątem uzyskania pozwolenia na pobyt. Możesz nawet uzyskać dostęp do Frankfurtu jako freelancer, pod warunkiem, że masz rodzimego sponsora i możesz udowodnić, że Twój biznes przyniesie korzyści całemu miastu.

Edukacja we Frankfurcie

Frankfurter Schule, czyli Szkoła Frankfurcka, jest jednym z najbardziej znanych instytutów edukacyjnych na świecie, dzięki swoim studiom filozoficznym i socjologicznym. W mieście znajdują się jednak bardziej konwencjonalne ośrodki edukacyjne.

Szkoły międzynarodowe

Pomimo tego, że do Frankfurtu przyjeżdżają pracownicy z całego świata, w mieście nie ma zbyt wielu szkół międzynarodowych. Przykładowo obywatele USA najlepiej sprawdzą się w ISF Internationale Schule Frankfurt-Rhein-Main, która oferuje amerykański program nauczania dla dzieci w wieku od 3 do 18 lat. Alternatywnie, jeśli jesteś zadowolony z tego, że twoje dzieci otrzymają standardową maturę międzynarodową, sprawdź Strothoff International School, Frankfurt International School lub Metropolitan School.

Uniwersytety i uczelnie wyższe Frankfurtu

Uniwersytet Johanna Wolfganga Goethego jest jedną z najstarszych instytucji w mieście, a ponad 70% jego studentów stanowią uczniowie z zagranicy. Uniwersytet posiada również Goethe Business School, co czyni go idealnym miejscem dla wszystkich młodych ludzi, którzy rozważają osiedlenie się we Frankfurcie po zakończeniu edukacji. Z kolei Frankfurt University of Applied Sciences będzie idealnym miejscem dla każdego, kto rozważa karierę w medycynie lub farmacji.

Koszty życia w mieście

Życie we Frankfurcie jest porównywalne do kosztów w Berlinie, na przykład mieszkanie może kosztować nawet około 2 000 Euro miesięcznie w pożądanej okolicy. Oczywiście, średnia pensja we Frankfurcie jest również wyższa niż w Berlinie, więc jest to „swing and roundabouts”, choć należy wziąć pod uwagę, że najprawdopodobniej będziesz pracować w dużej i odizolowanej siedzibie korporacji z własną stołówką. Oznacza to, że posiłki będą albo po subsydiowanych cenach, albo wykorzystane jako okazja do trzymania Cię z powodu braku alternatywnych opcji, w zależności od Twojego szczęścia! Koszty rozrywki są w dużej mierze porównywalne z innymi dużymi miastami.

Praca we Frankfurcie

Dzięki silnemu Euro i faktowi, że większość miejsc pracy we Frankfurcie daje bardzo dobre zarobki, siła nabywcza w tym mieście plasuje się bardzo korzystnie w wielu porównaniach indeksów, Frankfurt jest uważany za jedno z najbogatszych miast w Europie. Może nie jest tak ekscytujące jak Berlin i jest nieco droższe, jeśli chodzi o mieszkanie i inne podstawowe rzeczy, ale nadal jest wiele do zrobienia i wydania pensji, której powinno zostać sporo, gdy już zadbasz o podstawowe rzeczy.