Skip to main content

Przeprowadzka do Groningen, miasta w północnej Holandii


Dla niektórych mieszkańców „Randstad”, nazwy czterech największych holenderskich miast: Amsterdamu, Hagi, Utrechtu i Rotterdamu, północne miasto Groningen jest postrzegane jako rolnicza wioska, otoczona polami i krowami. Zgadza się, jest otoczone polami i krowami. Jednak Groningen nie jest ani zaściankiem, ani sennym miasteczkiem rolniczym. To tętniące życiem miasto studenckie z nocnym życiem i sceną muzyczną, która rywalizuje z większymi holenderskimi miastami.

„Nic nie może się równać z Groningen”

Er gaat niks boven Groningen to slogan miasta. Jako największe miasto na północy Holandii, nie ma po prostu lepszego holenderskiego miasta w tej części państwa. Jest ono najlepsze dla jego lokalnych mieszkańców, którzy mają wyraźne poczucie dumy (i akcent) z Grunn. Wielu brytyjskich emigrantów i obcokrajowców czuje to samo w stosunku do małego północnego miasta. Z dala od drogiego, biurokratycznego miasta, jakim jest Haga, przemysłowej nowoczesności Rotterdamu czy turystycznej tandety Amsterdamu, Groningen ma swój przyziemny charakter, który sprawia, że niezwykle łatwo poczuć się tu jak w domu.

Komunikacja miasta i okolic

Wielkość miasta sprawia, że łatwo się tam poruszać, nawet jeśli nie lubisz jeździć na rowerze. Do centrum miasta można dojść pieszo, a Ci, którzy mieszkają dalej od miasta (obrzeża rozciągają się na około 3 km) są obsługiwani przez regularne autobusy.

Holenderski ideał miasta

Groningen jest ucieleśnieniem malowniczego holenderskiego ideału. Ulice obłożone rowerami, centrum miasta otaczają kanały pełne łodzi mieszkalnych, a wysokie, wąskie domy z dzwonowatymi dachami rozciągają się po mieście. Kiedy te miejskie krajobrazy stanowią część Twojego codziennego życia, łatwo jest uznać te sceny za oczywiste, a jednak tak nie jest.

Studia w Groningen

Coraz więcej kursów jest obecnie prowadzonych w języku angielskim w Holandii (zwłaszcza podyplomowych), co sprawia, że wybór studiów jest dość szeroki. Główną uczelnią jest RUG (University of Groningen) – renomowana, licząca 400 lat instytucja akademicka, oferująca studia licencjackie w języku angielskim, od literatury amerykańskiej po matematykę stosowaną. Hanze to kolejny uniwersytet oferujący bardziej praktyczne kursy, takie jak na przykład popularna teraz fizjoterapia. Jest on częściowo zlokalizowany w ogromnym nowym kampusie o nazwie Zernike (który jest dzielony z RUG) w północnej części miasta, wyposażonym w rozległe obiekty sportowe i nie tylko.

Więcej o studiach w Groningen w naszym drugim artykule: Życie studenckie w Groningen, czyli przeprowadzka do Holandii.

Praca

Podczas gdy Shell przyciągał większość emigrantów na północ (w prowincji Groningen znajduje się największe pole gazowe w Europie), scena pracy emigrantów zmieniła się, co jest w pewnym sensie dobre, ponieważ sprawia, że wszystko jest mocniej zróżnicowane i bardziej zintegrowane. Ekspaci pracujący w Groningen nie mają tendencji do skupiania się na jednym rodzaju przemysłu i mogą mieć ograniczone możliwości pracy bez znajomości lokalnego języka. Istnieją jednak możliwości. Uniwersytety są głównymi pracodawcami dla obcokrajowców, a w mieście rozwija się scena technologiczna i start-upowa, którą warto mieć na oku. Hotelarstwo również oferuje wiele możliwości, szczególnie przydatnych dla każdego studenta szukającego pracy dodatkowej.

Przeprowadzka do Groningen

Miasto oferuje wiele, od uczelni, pracy, po bary, festiwale, ale również piękne krajobrazy oraz uroki życia codziennego. Pamiętajcie, że Holandia to mały kraj. W holenderskim rozumieniu Groningen jest daleko od wszystkiego. Jednak realistycznie rzecz biorąc, wszystkie główne miasta są oddalone zaledwie o maksymalnie kilka godzin drogi, więc jeśli zatęsknisz za wielkomiejskim klimatem wystarczy podróż samochodem, pociągiem czy autobusem. Myślę, że Groningen jest świetnym miastem do życia w Holandii. Jeśli jesteś fanem skromniejszych, ale bardzo atrakcyjnych miast to Groningen na pewno Ci się spodoba. Wynajmij firmę przerowadzkową i przeprowadź się do Groningen już dziś!