Skip to main content

Keistad, „miasto głazów”, czyli krótka historia Amersfoort w Holandii


Amersfoort to miasto w prowincji Utrecht, w Holandii. Jest drugim co do wielkości miastem prowincji i piętnastym co do wielkości w kraju. Zamieszkuje tam około 150 000 mieszkańców. Amersfoort jest również jednym z największych holenderskich węzłów kolejowych, ze względu na swoje położenie na dwóch głównych holenderskich liniach kolejowych ze wschodu na zachód i z północy na południe. W ten sposób miasto Amersfoort, jak również uniwersytet są łatwo połączone z innymi dużymi miastami, takimi jak Utrecht, Amsterdam, Haga, Rotterdam i Maastricht.

Historia miasta

Chociaż w Amersfoort wydarzyło się wiele ciekawych rzeczy, być może najbardziej zabawna jest historia jego przydomka Keistad (miasto głazów). W 1661 roku 400 osób z powodu zakładu pomiędzy dwoma właścicielami ziemskimi wciągnęło głaz z wrzosowisk Soest do miasta. Mieszkańcy miasta zyskali przez to przydomek Keientrekker (wlokący głazy), co tak ich zawstydziło, że w 1672 roku zakopali głaz. Głaz został odnaleziony ponownie w 1903 roku i obecnie jest umieszczony w widocznym miejscu jako pomnik, chociaż nie zawsze można go tam zobaczyć, ponieważ był regularnie kradziony.

Ciekawostki i atrakcje Amersfoort

Miasto ma bardzo stare centrum z murami miejskimi, pięknymi kanałami, mnóstwem małych restauracji i pubów oraz uroczym targiem w każdą sobotę rano. Miasto rozwijało się wokół tego, co obecnie znane jest jako centralny plac, Hof, gdzie biskupi Utrechtu ustanowili sąd. Prawa miejskie zostały nadane w 1259 roku przez biskupa Utrechtu. Pierwszy mur obronny, wykonany z cegły, został ukończony około 1300 roku. Wkrótce potem pojawiła się potrzeba powiększenia miasta i około 1380 roku rozpoczęto budowę nowego muru, który ukończono około 1450 roku. Słynna Koppelpoort, połączona brama lądowa i wodna, jest częścią tego muru. Pierwszy mur został zburzony, a na jego miejscu wybudowano domy. Dzisiejsza ulica Muurhuizen (domy z muru) znajduje się dokładnie w miejscu pierwszego muru; fronty domów zbudowane są na fundamentach pierwszego muru miejskiego.

Wieża Onze-Lieve-Vrouwentoren (Wieża Matki Bożej) jest jedną z najwyższych średniowiecznych wież kościelnych w Holandii, ma 98 metrów (322 stóp). Kiedy została zbudowana, była środkowym punktem Holandii, była dokładnie zbudowana w centrum i punktem odniesienia dla holenderskiego systemu siatki. Pseudonim wieży to Lange Jan („Długi Jan”). Przed Długim Janem znajduje się piękny rynek (jeden z wielu) z mnóstwem restauracji i pubów.

Uniwersytet Somt

Somt University of Physiotherapy znajduje się w pobliżu stacji kolejowej Amersfoort Schothorst, jednej z trzech stacji w Amersfoort. Znajduje się w nowoczesnej dzielnicy z biurowcami i domami. W bliskim sąsiedztwie Uniwersytetu, Somt wraz z partnerem M7 i władzami lokalnymi planuje budowę budynku mieszkalnego dla studentów i pracowników. Każdy apartament będzie składał się z pokoju dziennego, sypialni i łazienki.

Przeprowadzka do Amersfoort

Jeśli planujesz przeprowadzkę do tego miasta w Holandii koniecznie zajrzyj do poprzedniego wpisu, Jak zaplanować przeprowadzkę do Amersfoort?